İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Balkanlar’da Osmanlı İmajı

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Ve Uygulama Merkezi, Merkez Bünyesindeki Politik Analiz Öğrenci Grubu be Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Balkanlar ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu katılımıyla Balkanlar’da Osmanlı imajı konulu etkinlik düzenlendi.

26.02.2018 tarihinde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4. sınıf öğrencisi ve Politik Analiz Topluluğu üyesi Merve Canavar’ın yaptığı konferansta günümüzdeki uluslararası ilişkiler alanında bir ülkenin siyasi, askeri ve ekonomk gücü kadar o ülkenin imajının da önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu, TÜBİTAK destekli olarak gerçekleştirilen Osmanlı ve Türkiye’nin Balkan ülkelerindeki imajına ilişkin olarak söz konusu ülkelerdeki tarih ders kitaplarındaki Osmanlı/Türk imgesine yönelik yaptığı projeyi katılımcılara aktardı. Türkiye’nin Balkanlara yönelik politika geliştirirken bölgedeki Türkiye imgesinin mutlaka dikkati alınması gerektiğini belirten Hacısalihoğlu, Türkiye’de bunun için özellikle bölge uzmanlarının yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Balkanlara yönelik en temel bağının Osmanlı geçmişi olmasından hareketle gerçekleştirilen projeye ilişkin sonuçlar üzerine sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu’nun sunumu büyük ilgi gördü.