LOJİSTİK YÖNETİMİ

Denizcilikte Dijitalleşme

14.07.2021 Çar 11:43

Denizcilik sektörü ‘gemi 5.0’ı konuşuyor. Denizcilik sektörü dijitalleşme ve evden çalışma ile verimlilik artışı sağladı.

Denizcilikte Dijitalleşme
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı önderliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen ve gelenekselleşmesi planlanan Türkiye Denizcilik Zirvesi, 1-3 Temmuz 2021 tarihlerinde hibrit bir etkinlik olarak Tersane İstanbul'da sektörün potansiyeli ve gelecek vizyonu konulu çeşitli paneller ile gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında ‘Denizcilikte Dijitalleşme’ konulu panele çok sayıda konuşmacı katılırken Dr. Özkan Poyraz, yapay zeka, robotik ve otomatik makinalar, nesnelerin internetini içeren bir geleceğin sektörü beklediğine dikkat çekti. Buharlı ve yelkenli gemilere gemi 1.0 diyorsak, bugün belki de akıllı vardiya sistemlerinin, akıllı çatışmayı önleme sistemleri olan gemilere ‘gemi 5.0’ demek lazım diye ekledi. Poyraz, bu gelişmelerin gemi işletmesine ve limanla ilgili organizasyonlara, gemiye nasıl yansıdığına, sektörün bunlara ne kadar hazır olduğuna bakmak gerektiğini ekledi. Denizcilerin bilgisayarla haşır neşir olması gerektiğini çünkü gelecekte bilgisayarların sanal gerçekliği de içereceğini ifade etti.

Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, dijitalleşmenin hız, performans ve verimliliğini artıracağını vurguladı. Aynı zamanda pandemi ile birlikte plan onay sistemini elektronik ortama aldıklarını ve personelin 3’te 2’sinin evden çalışarak performanslarını arttırdıklarını ifade etti. Yılport’un Operasyon Başkanı Ian James de "Pandemi de geçmişte yaptığımız dijital yatırımlarımızın faydasını gördük, işlerimiz kolaylaştı. Limancılık da bu yönde ilerliyor. İlerlemek zorunda zaten” sözleri ile dijitalleşmenin önemini vurguladı.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01