LOJİSTİK YÖNETİMİ

Depolama Yönetiminde İstifleme

28.07.2021 Çar 12:13

Ürünler depolarda nasıl istiflenir?

Depolama Yönetiminde İstifleme
Depolama yönetiminin ilgilendiği en önemli konulardan biri ürünlerin saklanabilmesi için doğru bir şekilde istiflenmesidir. İstifleme bir kaç farklı çeşitte ve bir kaç farklı araçla gerçekleştirilebilir. İstifleme gerçekleştirilirken önem verilmesi gereken konular, ürünlerin yapısı, deponun ve rafların fiziksel durumu, sahip olunan araç ve gereçler, çalışma şekli, ürün sipariş döngüleri, teslimat tarihleri vs. dir.

Depolama yönetiminde alanın kullanımı çok önemli olduğundan istifleme planına odaklanmak fayda yaratan bir olgu olmaktadır. Aşağıda depolama yönetiminde kullanılan bazı istifleme çeşitleri verilmiştir:

1. Blok İstifleme: Yükler raf olmadan birbirlerinin üzerine zemin üzerinde blok halinde istiflenir.
2. Tank İçinde Depolama: Akışkan ve gaz maddelerinin depolandığı genellikle üstten doldurulup alttan boşaltılmalı istifleme biçimidir.
3. Raf İstifleme: Sıklıkla kullanılan bu depolama biçimi kendi içinde rafların dizilişine göre de ayrılmıştır. Bazı raf istifleme biçimleri şöyledir; geniş koridor raf sistemleri, çiftli derinlikli raf sistemleri, sırt sırta raf sistemleri, dar koridor raf sistemleri, içine girilebilir raf sistemleri, kayar palet raf sistemleri, kızaklı raf sistemleri, konsol kollu raf sistemleri, giydirme raf sistemleri, mobil raf sistemleri, radyo kontrollü mekik, askılı konveyör raf sistemleri, karuzel raf sistemleri, otomatik depolama (AS/RS) raf sistemleri. 

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01