LOJİSTİK YÖNETİMİ

Lojistik Merkezler ve Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

24.06.2021 Per 11:46

Lojistik merkezler ulusal ve uluslararası taşımacılık, depolama, dağıtım, gümrükleme ve diğer lojistik faaliyetlerin bir arada yürütüldüğü ve böylece endüstri üyelerinin etkin bir şekilde ortaklaşa çalışmasını da mümkün kılan bir yapıdır.

Lojistik Merkezler ve Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
Lojistik merkezler birden fazla taşımacılık modunu birleştirmeli ve böylece aynı noktada kısa bekleme süreleriyle transfer imkanını sağlamalıdır. Böylece lojistik merkezler intermodal, multimodal ve kombine taşımacılık türlerinin kullanımını artırır, dolayısıyla da verimi sağlar.

Lojistik merkezler birçok farklı faaliyet gösteren işletmeleri de aynı çatı altında bulundurması bakımından maliyet etkinliği yaratır. Örneğin gümrükleme konusunda bütün işlemlerin tek noktada halledilip dağıtıma çıkarılması yoluyla hız kazanılır. Bu bakımdan lojistik merkezler devasa tesisleriyle depolama, bakım-onarım, boşaltma, yükleme, elleçleme, paketleme gibi faaliyetlerin bir noktada yürütüldüğü yerlerdir. Dolayısıyla lojistik merkezlerin iyi bir strateji ile kurulması bakımında ülkelerin lojistik rekabet avantajına katkısı büyük olacaktır.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01