RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA

Bölüm Başkanının Mesajı

28.05.2018 Pzt 11:54
Değerli öğrencilerimiz,
 
Gelişime açık bir kapıyı birlikte aralayarak, sizden önce başlayanlar ve sizden sonra geleceklerle 4 yıllık bir yolculuğa çıkacağız. Bu yolculuk sırasında kimi zaman daha hızlı, kimi zaman daha yavaş ama her geçen yıl kendinden daha emin adımlarla yürüyeceğiz. Yolculuğumuza edebiyat, tiyatro, tarih, felsefe, sosyoloji, mitoloji, ekonomi, siyaset, teoloji, müzik, moda, yeme-içme kültürü … kısacası düşünsel ve güzelduyusal tüm alanlar eşlik edecek. Aksi halde tökezleriz, geride kalırız. Çünkü her geçen gün daha da küçülen ve akışkan hale gelen, dijital platformlarla sınırları aşan sinema ve televizyon üretimi; geçmişten geleceğe tüm yaşam alanlarını kapsar.

Üniversitemizin bölümlerinin çeşitliliği açısından en kapsayıcı fakültesinde (İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi) yer alan Radyo TV ve Sinema Bölümü, bu yönüyle özellikle kendi alan derslerinin yanında, alan dışı yüzlerce ders arasından seçme olanağına sahip olarak, önemli bir farkındalık yaratmaktadır.

Uluslararasılaştırma stratejisi çerçevesinde oluşturulan Radyo TV ve Sinema Bölüm müfredatı, AQAS tarafından akredite edilmiştir. Bununla birlikte öğrencilerimizin kendi bölümü dışında çift anadal (ikinci bir diploma); yandal yapma (sertifika) ve ERASMUS programıyla yurt dışında (6 ayla/ 12 ay arasında) eğitim alma imkanı bulunmaktadır. Bu bağlamda Belçika ve Portekiz’le öğrenci değişim programları gerçekleştirilmiştir.

“Sinema ve Televizyonda Yönetim” hedefiyle kurguladığımız ders programlarının yanında; alanında yetkin ve etkin kurumlarla ( Ulusal ve uluslararası birçok ödüle sahip AT Yapım gibi) başlayan dış paydaşlık ortaklıklarımız ve özellikle Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümlerinde öğrencilerin, daha mezun olmadan sektörle bağ kurmasında ve deneyim kazanmasında köprü işlevi gören “staj” olanakları, öğrencilerimizin teknik ve akademik gelişimine katkı sağlaması açısından önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Sevgili öğrencilerimiz, Atatürk’ün de vurguladığı üzere “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir”. Neredeyse tüm sanat dallarını içinde barındır sinema ve televizyon. Bizler bilgi birikimimiz ve yenilenen teknik olanaklarımızla, 7. Sanata birlikte iz bırakmak, hayat vermek arzusu ve heyecanıyla sizleri bekliyoruz. Yolunuz açık ve aydınlık olsun.

Sevgi ve selamlarımla.
Doç. Dr. Remziye Köse Özelçi
RTS Bölüm Başkanı

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01