SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Bölüm Başkanının Mesajı

28.05.2018 Pzt 12:39
Kıymetli Öğrenciler,
 
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'ne hepiniz hoş geldiniz. Geçirdiğiniz zorlu ve hayli meşakkatli eğitim sürecinizin ardından her birinizin ayrı hayaller kurarak geldiği okulumuzda, yeni bir maraton daha sizleri bekliyor. Bu maraton sizleri iş yaşantınıza hazırlayacak olup, kariyerinizin en önemli dönüm noktası olacaktır. Emin olunuz ki seçmiş olduğunuz bölüm, yapısı ve diğer branşlarla ilişkisi itibariyle sizleri daha da aydınlatacak, farklı kültürlerle tanışma imkanı sağlayacak ve sizlere çok keyifli bir eğitim ortamı sunacaktır.
 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde kaliteli eğitimde sürdürülebilirlik sağlanması amacıyla yenilikçi, rekabetçi, bir bakış açısıyla kurulmuştur. Küresel ve bölgesel düzeyde devlet ve devlet dışı uluslararası aktörlerin, sistemlerin, kurumların ve yapıların siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerini, birbirleri ile olan ilişkilerini ve pek çok alanı inceleyen Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilerine ulusal ve uluslararası boyutta kazanımlar, bilgi ve beceriler kazandırmaktadır.
Siyaset tarihi, karşılaştırmalı siyaset, hukuk, insan hakları, Ortadoğu, Asya, Rusya ve Amerika ile ilişkiler, Birleşmiş Milletler ve AB gibi büyük kuruluşlar, siyaset ve diplomasi, uluslararasılaşma, Türk dış politikası, ekonomi gibi geniş bir alanı kapsayan ve bu alanlarda farkındalık yaratan ve kaliteli bilgileri aktaran Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Türkiye ve Dünya arasında yaşamsal köprü olmaktadır. Bu anlamda önemi bir kez daha ortaya çıkan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, bir bölümden öte hayatın içinden herkesi ilgilendiren bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Küreselleşen ve hızla gelişmekte olan dünyanın hızına yetişmek, uluslararası okuyabilmek ve öğrenebilmek için yaptığınız bu tercih, sizleri küresel dünyada daha etkin, söz sahibi nitelikli bireyler yapmakta yardımcı olacaktır. Değerli akademik kadromuz, uluslararası eğitim düzeyindeki ders içeriklerimiz ve okulumuzun tanımış olduğu pek çok imkan sizleri meslek hayatınıza hazırlayacak, mezun olduğunuzda iş yaşamınıza daha hızlı adapte olmanızı sağlayacaktır. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı’ndan mezun olan her bir öğrencimiz girişimci, yenilikçi, analitik ve eleştirel düşünen birey olmasının yanı sıra, yerel, ulusal ve uluslararası düzlemlerde uluslararası gelişmeleri ve siyaset bilimindeki kavramlara, olgulara ve teorilere dair bilgi sahibi olmasının yanı sıra siyasi yaşam içindeki davranışlar, kuruluşlar, örgütler ve felsefi temeller dâhil olmak üzere siyasi dünyayı kapsamlı bir şekilde öğrenecektir. Elde ettikleri bu bilgi birikimler neticesinde öğrencilerin analiz yetenekleri artacak, yapacakları projelerde, çalışmalarda ve iş hayatlarında bu kazanımlar önemli bir yol gösterici olacaktır.
 
Bu vesile ile sizlere şimdiden başarılar diler, sıkı çalışmalarınız sonucunda kendinizi dilediğiniz her yerde görebileceğinizin altını çizerim. 

Doç. Dr. YAVUZ ÇİLLİLER

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01