SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER (İNGİLİZCE)

Bölüm Başkanının Mesajı

28.05.2018 Pzt 03:55
Ülkemizin genç üniversitelerinden biri olan İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümü 2013 yılından bu yana eğitim ve öğretim faaliyetlerini büyük kararlılıkla, profesyonel, kaliteli ve yenilikçi bir biçimde başarı ile sürdürmektedir. Bölümümüz, Dünya standartlarında İngilizce eğitim anlayışı ile  Türkiye ve dünya gelişmelerini yakından takip eden, sosyal ve siyasi meseleler ile milletlerarası olay ve olgular hakkında bilimsel donanıma sahip, etik, sosyal ve kültürel açıdan sorumlu ve yetkin bireyler  yetiştirmeyi hedeflemektedir.
 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde dünyanın önemli eğitim kurumlarını baz alarak rekabetçi, sürdürülebilirlik ve farkındalık yaratan eğitim anlayışı ile küresel ve bölgesel düzeyde devlet ve devlet dışı uluslararası aktörlerin, sistemlerin, kurumların ve yapıların siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerini, birbirleri ile olan ilişkilerini ve pek çok alanı inceleyen bir eğitim-öğretim programı oluşturmuştur. Öğrencilerine siyaset tarihi, karşılaştırmalı siyaset, hukuk, insan hakları, Ortadoğu, Asya, Rusya ve Amerika ile ilişkiler, Birleşmiş Milletler ve AB gibi büyük kuruluşlar, siyaset ve diplomasi, Türk dış politikası, ekonomi gibi geniş bir alanı kapsayan ve bu alanlarda farkındalık yaratan ve kaliteli bilgileri aktaran Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Türkiye ve Dünya arasında yaşamsal köprü olmaktadır.
 
Öğrencilerimiz, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümümüzde geçirdikleri süre boyunca hem siyaset ve diplomasi alanında hem de uluslararası ilişkiler konuları hakkında alacakları kapsamlı temel derslerle  teorik ve uygulamalı bilgi edinmektedirler. Bu teorik ve uygulamalı eğitimler, okulumuzda her dönem gerçekleştirilen siyaset ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve alanlarında uzman akademisyenlerin konferansları, geleneksel Orta Doğu Sempozyumları, farklı konu ve temalarda çalıştay ve paneller ile yapılmaktadır. Uluslararası değişim programları ile yerel ve uluslararası ölçekte tanınan konuşmacılar, seminer dersleri aracılığıyla öğrencilerimizle bir araya gelmekte, öğrencilerimizin bu alanlarda kazanımlar elde etmeleri sağlanmaktadır.
 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri ayrıca ilgi alanlarına göre seçebilecekleri derslerle istek ve hedefleri doğrultusunda siyaset ve diplomaside uzmanlaşmaya adım atma ve farklı disiplinleri tanıma imkânı bulmaktadırlar.  Bölümümüz özel olarak “Bölgesel İşbirliği” üzerine odaklanmakta ve başta Türkiye’nin yakın çevresi olmak üzere farklı coğrafyalardaki siyasal, sosyal, tarihi ve de milletlerarası meseleler üzerine güçlü bir akademik ve entelektüel altyapı sunmaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Amerika ve Ortadoğu üzerine yoğunlaşılmış ders içerikleri ile de dünyanın farklı tüm bölgeleri mercek altına alınarak öğrencilerin uluslararasılaşma anlamında önemli kazanımlar elde etmeleri sağlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz, Erasmus programı kapsamında ikili anlaşmalarımızın olduğu Avrupa üniversitelerinde eğitim görme imkanına sahiptirler.

Doç.Dr. Yavuz ÇİLLİLER
 

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01