TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Ketebe Yayınları: Yeryüzü Şiirleri Serisi

24.08.2021 Sal 06:22

Ketebe Yayınları, “Yeryüzü Şiirleri” adını verdikleri kitap dizisiyle büyük şairleri ve şair çevirmenleri bir araya getirdi.

Yeryüzü Şiirleri - Haber Görseli
Çeviri, edebî eserlerin doğası gereği eserin tadının okur tarafından tam olarak alınmasının önünde bir engel olarak değerlendirilmiştir çoğu zaman. Her şiiri yazıldığı dilde okuyup anlamak da mümkün olmadığından, bu büyük eserlerden mahrum kalmak istemeyen edebiyatseverler için çeviri şiir okumak kaçınılmaz bi durum hâline gelmiştir. Şiirdeki ritmin ve duyguların aslına en yakın şekilde hedef dile aktarılması, nitelikli edebî çevirinin olmazsa olmazıdır. Bunun mümkün olması için ise söz konusu şiirlerin aynı dili konuşan “şair” çevirmenler tarafından çevrilmesi elzemdir. Ketebe Yayınları, bu gerçekten hareketle dünya şiirinin usta kalemlerinin ünlü eserlerini Türk edebiyatının usta şair çevirmenleriyle bir araya getirdi ve ortaya ana dildeki tatlarını olabildiğince koruyan nitelikli bir kitap dizisi çıktı: Yeryüzü Şiirleri.

Max Jacob’un Sahici Mucizeler’i, Ezra Pound’un Lustra’sı, Giuseppe Ungaretti’nin Batık Liman’ı ve daha nicesi... Bu eserler Türkçemize Ülkü Tamer, Elyesa Koytak, İlker Şaguj, Nazmi Ağıl gibi şair çevirmenlerce kazandırıldı. Şiirseverlerin titizce hazırlanmış bu seriye göz atmalarını tavsiye ederiz.
Şiirle kalın...

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01