TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Bölüm Başkanı'nın Mesajı

29.05.2018 Sal 02:17
Sevgili Öğrenciler ve Öğrenci Adayları,

Hepiniz üniversitemize hoş geldiniz.

Bölümümüz, Türk dilinin ve Türk edebiyatının geçirmiş olduğu evreleri ve güncel meselelerini bilen; dil ekolojisine ve edebiyat sosyolojisine hakim öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Dil ve edebiyat alanlarındaki çağdaş yaklaşımları, yeni çalışma sahalarını öğrencilerine tanıtan yenilikçi ve disiplinler arası bir öğretim programı yürütmektedir.

İç ve dış paydaşlarımızla yürüttüğümüz ortak projeler ve öğrenci kulüplerimiz aracılığıyla düzenlediğimiz etkinlikler ile öğrencilerimizi alanımızın önemli kurum, kuruluş ve isimleri ile buluşturmaktayız. Böylece öğrencilerimize yaratıcılıklarını ve sosyal becerilerini geliştirme fırsatı sunuyor, ekip ruhu aşılıyoruz.
 
Öğrencilerimize lisans öğrenimleri süresince “çift ana dal programı (ÇAP)”  imkânı ve “öğrenci değişim programları” aracılığıyla  yurt dışındaki üniversitelerin eğitimlerinden de yaralanma olanakları sunulmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz üniversitemizdeki çeşitli sertifika programları aracılığıyla kendilerini farklı alanlarda geliştirme fırsatı bulmaktadır. Seçmeli ders havuzumuzda yer alan yabancı dil dersleri sayesinde yeni diller öğrenebilmektedirler.
 
Öğrencilerimiz gerekli eğitimleri tamamlayıp yurt içinde ve yurt dışında yabancılara Türkçe gibi alanlarda öğretmenlik yapabilmektedirler. Kamu ve özel sektörde metin yazarı, redaktör gibi kadrolarda çalışabilmektedirler. ÇAP yapan öğrencilerimiz, iki farklı bölümün iş seçeneklerini değerlendirme fırsatı bulmaktadır.

Mezunlarımızın  ömür boyu öğrenmeye açık, girişimci, farkındalık yaratan ülkemizin ve çağımızın ihtiyaçlarına cevap verebilen,  iletişim yönü güçlü, çözüm odaklı, katılımcı ve paylaşımcı bireyler olarak topluma hizmet edeceğine inanıyoruz.
 
 
Doç. Dr. Hacer GÜLŞEN
Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı
 
 

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01