ULUSLARARASI TİCARET VE İŞLETMECİLİK

Avrupa Birliği’nden Euro’ya Reform: ‘Dijital Euro’

11.08.2021 Çar 03:35

Yatırımcılar için yeni bir finansal araç olan kripto paralar giderek popülerleşirken ülkeler ve kurumlar da bu akıma ayak uydurmaya devam ediyor. Avrupa Birliği de bu yeniliğe karşı ciddi bir adım atmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan “Euro” atılacak adımlarla dijitalleşiyor.

diigital euro
Koronavirüs salgını ile beraber nakit kullanımında önemli azalmaların yaşandığı ve bu dönemde kripto paralara olan ilginin de aksine hızlı bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Bu durum merkez bankalarını da artık değişimi kabullenmeye zorlamaktadır. Manipülasyonlara açık yapısı ve hukuki mevzuatların henüz yerleşmemiş olması nedeniyle sık sık tartışılan kripto paralar, AB’yi de bu konuda adım atma konusunda alarma geçirmiştir. Bu kapsamda ilk kez Kasım 2020’de duyduğumuz Dijital Euro para birimi, önümüzdeki yıllarda AB tarafından kullanılan ilk resmi dijital para birimi olabilir.

Şu anda Avrupa Merkez Bankası finansal kuruluşlara doğrudan hizmet vermekte ancak dijital Euro’nun kullanımıyla ilk defa bireylerin ve özel şirketlerin de doğrudan Avrupa Merkez Bankası'nda hesap sahibi olabileceği belirtilmektedir.
 
Konu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki yer alan linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça

1

2

3Çağlar Karakurt
Araştırma Görevlisi
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01