YENİ MEDYA VE İLETİŞİM

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA BARAJ MÜJDESİ VE “İKİNCİ EK YERLEŞTİRME” FIRSATI

11.08.2021 Çar 04:52

Yükseköğretim KuruLu (YÖK) tarafından, 2021 YKS sonuçları ve pandemi koşullarının yarattığı olumsuz etkiler göz önünde bulundurularak YKS barajının düşürülmesi ve “ikinci ek yerleştirme” imkanının verilmesi yönünde kararlar alındı.

yok-baraj
Yükseköğretim Kurulu’nca 2021 YKS sonuçları etraflıca değerlendirilmiş ve COVID-19 salgınının ülkemizdeki eğitim ve öğretim alanındaki olumsuz etkileri dikkate alınarak yükseköğretim kurumlarının mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yeni kararlar alınmıştır.
Buna göre;
-  AYT/YDT Puanı 180 ve üzerinde olan adayların “merkezi yerleştirme” ve “ek yerleştirme” işlemlerinde puan ve başarı sıraları korunarak tercih ve yerleştirme süreci daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacaktır.
-  2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacaktır. Merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek olan bu ikinci ek yerleştirme imkânından “TYT puanı asgari 140”; “AYT/YTD puanı asgari 170” olan adaylar da yararlanabilecektir.
 ​
Böylelikle merkezi ve ek yerleştirme işlemlerinde daha önce ilan edilmiş olan baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. “Boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak” TYT Puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkânı verilmiştir.
Buna göre ikinci ek yerleştirme işlemleri sürecindeTYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar “önlisans programlarında”, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar “lisans programlarında” boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabileceklerdir.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01