Avrupa Merkez Bankasından Dijital Euro Açıklaması

Avrupa Merkez Bankasından Dijital Euro Açıklaması

21.07.2021 Çar 11:25

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital euro hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Avrupa Merkez Bankasından Dijital Euro Açıklaması
Dijital Euro kullanımı için vites yükseltmeye ve dijital euro projesinin araştırma aşamasını başlatmaya karar verdiklerini duyuran Lagarde, dijital çağda insanların ve firmaların en güvenli para biçimine yani merkez bankası parasına erişmeye devam etmeleri gerektiğini ekledi. Avrupa Merkez Bankasının Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta konuya ilişkin ek açıklamalarda bulundu. Dijital para çağına girildiğini belirten Panetta, dijital paranın toplumdaki ve teknolojideki değişikliklere yanıt olarak ortaya çıktığını belirtti. Panetta, günümüzde dijitalleşmenin hayatımızın her alanına ulaştığını ve Koronavirüs (COVID-19) pandemisi gibi krizlerin bu tür bir değişimin ne kadar hızlı olabileceğini gösterdiğini vurguladı. Ödeme şeklimizi etkileyen bu dönüşümler sayesinde giderek daha fazla dijital ve çevrimiçi satın alma davranışı sergilediğimizi belirten Panetta, nakit ödemenin aracı olarak rolünün azaldığını hatırlattı.
 
Açıklamada, dijital ve online ödemelerin kolaylık, hız ve verimlilik gibi önemli faydaları beraberinde getirmesinin yanında gizlilik, güvenlik ve erişilebilirlik açısından da riskler taşıyor olmaları ve bazı kullanıcılar için pahalı olabildikleri de vurgulananlar arasındaydı. Bununla paralel olarak, dijital ödemeler hala daha yüksek gelirli tüketiciler tarafından daha fazla kullanılırken, daha düşük gelirli tüketiciler arasında nakit tercihi daha yüksek durumda olmaya devam ediyor.
 
Ancak Fabio Panetta'ya göre, Merkez Bankaları bu gelişmeleri görmezden gelemez ve buna bağlı olarak yüzyıllar boyunca egemen, vatandaşlara istikrar, güvenlik ve güven sembolü ve bir kamu malı olarak para sağlaması beklenen merkez bankalarının değişimin hızına ayak uydurması gerekir. Bu sebeple Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, olası bir dijital euro ihracına hazırlanmak için resmi bir proje başlatmaya karar verdi. Ancak dijital euro çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin karar daha sonraki bir aşamada verilecek. İlk adımda potansiyel olarak bir dijital euro çıkarmanın temellerini atılıp uygulanabilirliğinin test edilmesi için bir araştırma dönemi başlatılacak.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01