Ekonomi ve Finans Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Güven'in SCI Expended'ta taranan makalesi yayınlandı

Ekonomi ve Finans Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Güven'in SCI Expended'ta taranan makalesi yayınlandı

02.08.2019 Cum 10:18

İstanbul Gelişim Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Güven'in uçuş gecikmelerinin, mesafenin, yolcu sayısının ve mevsimselliğin gelir üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi (Assessing the effects of flight delays, distance, number of passengers, and seasonality on revenue) adlı çalışması Kybernetes adlı SCI Expendad'ta taranan makalesi yayınlandı.

SSCI MURAT GÜVEN EKONOMETRİ
Bu çalışmada Türk hava taşımacılığı sektöründe uçuş gecikmelerinin, mesafenin, yolcu sayısının ve mevsimselliğin gelir üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.  Çalışmada AMG (Arttırılmış Ortalama Grup tahmincisi, The augmented mean group estimator) ve CCE (Ortak İlişkili Etkiler tahmincisi, common correlated effects mean group estimator) tahmincileri ile analiz yapılmış ve sonuçların sağlamlığı iki yönlü sabit etkiler (two way FE) ile test edilmiştir.

Çalışmanın sonucu varış uçuş gecikmesi ve kalkış uçuş gecikmesinin gelir üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösterirken, havaalanları arasındaki mesafe, hava yolu yolcu sayısı ve mevsimselliğin gelir üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

İlgili 
 makalesini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01