Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Remziye Köse Özelçi’nin “Televizyon Dizisi Okumaları-Hatırla Sevgili Üzerine” Adlı Kitabı Yayınlandı

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Remziye Köse Özelçi’nin “Televizyon Dizisi Okumaları-Hatırla Sevgili Üzerine” Adlı Kitabı Yayınlandı

09.11.2020 Pzt 02:10

Televizyon Dizisi Okumaları-Hatırla Sevgili Üzerine kitabı
        İstanbul Gelişim Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Remziye Köse Özelçi’nin editörlüğünü üstlendiği “Televizyon Dizisi Okumaları – Hatırla Sevgili Üzerine” isimli kitabı yayınlandı.

        Der Yayınları’ndan 2020 yılının ilk aylarında yayınlanan kitapta, 2006-2008 yılları arasında yayınlanan Hatırla Sevgili dizisi farklı kuramsal yaklaşımlar üzerinden inceleniyor. Altı bölümden oluşan çalışmada Remziye Köse Özelçi, “Toplumsal Belleğin Popülerleşme Süreci” ile “Vicdani ve İdeolojisi Arasında Kalan Aşıklar, Arkadaşlar ve Babalar” bölümlerini, Betül Görgülü, “Zaman Değişir, Temsiller Değişmez: Hatırla Sevgili’nin Kadınları”; Deniz Zorlu, “Ulusal Tarihin Melodram Olarak Kurgulanışı, ‘Ulus-Aile’ Temelli Çok kültürlü Toplum İnşası ve Bu Anlatı Yapısının Sorunsalları”; Nur Sarpkaya, “Tüketim Kültürü Bağlamında Kadınlar ve Televizyon Dizileri: Hatırla Sevgili”, Zeynep Günay, “Popüler Kültür Aracılığıyla Hafızanın Oluşturulması: Hatırla Sevgili ve 68’in Mirası” bölümlerinin yazarlığını üstleniyor.

      Kitabın önsözünü dizinin senaristlerinden Nilgün Öneş’in yazmış olması ise kitapla ilgili öne çıkan önemli özelliklerden birini oluşturuyor. Öneş, “Yazarlarının nitelikli eleştirileriyle yıllar önce yaptığımız işe farklı açılardan bakmama neden olan bu değerli kitap için yazmak, projenin kendisi gibi zaman içinde yolculuk etmemi ve yaşadığımız zorlu ama güzel günleri yeniden hatırlamamı sağladı.” ifadesiyle çalışmanın niteliğine ve üzerinde yarattığı etkiye vurgu yapıyor.
 


Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01