İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi - iisbf@gelisim.edu.tr

Turizm Rehberliği
 Turizm Sektörü Temsilcileri 2023 Sezonu İçin Umutlu


Turist sayısında yoğun geçen turizm sezonu havalarında olumlu gitmesiyle Kasım ayına kadar uzadı. Turizmin başkenti Antalya’da oteller kış sezonuna da umutlu girerken Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada, Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Antalya’da 2022 yılı turizm verilerindeki artışın devam ettiği bildirildi. Valiliğe göre, 1 Ocak–16 Ekim tarihleri arasında Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayısının 12 milyonu aştı.


Ekim ayı boyunca 5 yıldızlı ve ikinci bantta yer alan 3 ve 4 yıldızlı otellerin dolu olduğunu söyleyen ve Kasım ayının 15’ine kadar rezervasyonların devam ettiğini anlatan Kemer Turistik Otel İşletmecileri Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya hava koşullarından dolayı turizm sezonunun Kasım ayına kadar uzadığını belirterek 2023 yılı için de çok umutlu olduklarını söyledi.
  •  
Ekim ayında kapanması gereken otellerin Kasım ayına kadar açık kalmak istediğini belirten KETOB Başkanı Sarıkaya maliyet ve giderlerin karşılanması için fiyatlarda en az 15-20 artış öngörüldüğünü belirterek maliyetlerin ve giderlerin karşılanması için sektörde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Sarıkaya ayrıca seyahat acentaları, tur operatörleri, uçak firmaları ve sektörün tüm paydaşlarının ortak hareket ederek maliyetlerin altından kalkılabileceğini kaydetti.
  •  
Turizm sektörünün ana pazarları olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş krizine rağmen, Türk turizm sektörünün çok iyi bir dönem yaşadığını söyleyen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca yaz sezonunun sona ermesine ve Ekim ayı ortasına gelinmesine rağmen otellerde doluluk oranlarının iyi gittiğine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:
  •  
''Ekim ayının sonuna gelinmesine rağmen Avrupa ve Rusya pazarları çok iyi gidiyor. Otellerimizde yüksek doluluklar yaşanıyor. Kış turizm sezonu da oldukça iyi. Kış döneminden de umutluyuz. Kış sezonunda başta spor olmak üzere kongre ve fuar etkinliklerinde büyük talep var. 2023 kontratları yapıldı ve online satışlar şimdiden başladı. Kışı iyi atlatırsak 2023 yılı daha iyi olacak gibi görünüyor.''