İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi - iisbf@gelisim.edu.tr

Lojistik Yönetimi
 Gümrüğe transit kolaylığı


TOBBUND, Kolay Transit Merkezi'ni açarak ‘İzinli Gönderici’ yetkisi ile yüzlerce TIR'ı İstanbul trafiğinden çekecek, ek olarak nakliyeciye ihracat taşımalarında bir güne kadar varan zaman avantajı sunacak. ‘İzinli Gönderici’ yetkisi ile Transit rejimine tabi olan eşya, iç gümrüğe girmeden sevk edilmesi imkânı tanıyacaktır.


TIR’lar İstanbul trafiğine girmeden ve herhangi bir iç gümrükte beklemeden kurulacak tesise gelerek transit beyannamesini sunması, mühürleme işlemlerini yaptırması ve kapıya sevk edilmesi şeklinde büyük bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.
TIR’lar Muratbey ve Erenköy gümrüklerine uğramadan direkt sınıra gelecek, yaklaşık bir saatte gümrük işlemlerini halledecek. Muratbey ve Erenköy gibi iç gümrüklere uğrayan TIR’ların işlemleri yaklaşık 10 saat, çoğunlukla da bir günü alıyor. Yeni tesis nakliyeciye önemli bir zaman avantajı sunacak. Başka bir deyişle daha önce 5 günde Almanya’ya ulaşan bir TIR, bu sayede 4 günde malını teslim edebilecek.
Kolay Transit Merkezi’nden TOBBUND teminatı kullanan tüm nakliyeciler yararlanabilecek. TOBBUND teminatı kullanan yaklaşık 1.250 nakliye firması var.