İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Öğrencilerle Röportaj
ÖĞRENCİ ADI SOYADI: OĞUZHAN GÖNÜL
 oğuzhan

1.İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü neden tercih ettiniz? Bu bölümün ilk öğrencileri olmanız size kendinizi nasıl hissettiriyor?
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünün ilk öğrencileri olmanın bizim için bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir annenin ilk çocuğu onun ilk göz ağrısıysa bizim de değerimizin  bölümün değerli hocalarımızın gözünde bu şekilde olduğunu biliyorum.

2-İGÜ SBKY’ye gelmeden önce beklenti ve düşünceleriniz ile bir yıl öğrenim gördükten sonraki düşünceleriniz arasında fark var mı? Varsa nelerdir?
Herkesin üniversite deyince aklına ilk gelen durum, özgürlüğün liseye kıyasla daha geniş bir çerçevede olmasıdır. Gelmeden önce  herhangi bir hoca ile görüş farklılığım olduğunda derslerde daha sıkıntı çekeceğimi düşünüyordum ama gördüm ki saygı çerçevesinde herkesin kendi düşüncesini söylemede bir çekincesi yok.  

3.Geçtiğimiz bir yılda neler yaptınız ve öğrendiniz? Üniversite hayatının ilk yılı nasıl geçti? Sizi en çok ne etkiledi ve memnun etti?
Hocalarımızla ders sonunda veya arasında, oturup çay muhabbeti yapmak insanı memnun ediyor.

4-Kariyer hedefiniz nedir? İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü size bu hedef doğrultusunda ne kattı?
Hayatımda bir sefer hiçbir şekilde ikinci plan yapmadan tek bir mesleği hedefledim ve ona kilitlendim. Bazı sebeplerden dolayı bu mesleğe sahip olmak için gittiğim yoldan ayrı düştüm. Kariyer hedefim tabi ki var ama bu sefer birden fazla hedefim var. Hedefime ulaşmak için kendimi belli düzeylerde geliştirmem gerekiyor ve ben inanıyorum ki başta siz olmak üzere diğer hocalarımız yürüyeceğimiz bu yolda ellerini taşın altına koyup bize yardımcı olacaklardır.

5-Üniversite tercihi yapacaklara İGÜ SBKY hakkında ne önerilerde bulunursunuz?
İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne baktığınızda çok genç bir okul olduğunu ilk etapta düşünülebilir ama bu durum özellikle İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü seçen arkadaşlar için dezavantaj değildir. Bu bölümü seçecek olan arkadaşlar ilk öncelikle şunu bilmelidirler: Bu bölümde insan kendini ne kadar donanımlı hale getirirse o kadar önündeki engeller kalkacaktır. Engellerin kalkması yolunda İstanbul Gelişim Üniversitesi ailesinin bizlere yardımcı olacağına inanıyorum.

ÖĞRENCİ ADI SOYADI: CEREN BARIM
 
1.İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü neden tercih ettiniz? Bu bölümün ilk öğrencileri olmanız size kendinizi nasıl hissettiriyor? 
Öncelikle Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü tercih etmemin sebebi bölümü kendime çok yakın bulmam.  İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni tercih etmemin nedeni de akademik kadronun güçlü ve güvenilir olmasıydı. Tercih etmeden önce okul hakkında birçok yerden bilgi aldım ve bizzat kendim gelip gördüm.  Beni etkileyen en önemli unsur ise güçlü akademik kadrosuydu. Bölümün ilk öğrencilerinden biri olmak aşırı mutluluk verici bir duygu benim için.  Bölümü geliştirmek için el ele veren arkadaşlarımla ve bize daima destek olan akademisyenlerimizle pozitif ilişkimize yaşayarak tanık oldum. Okulumuzdaki diğer bölümlerde bizi örnek aldılar bu konuda.
 
2.İGÜ SBKY’ye gelmeden önce beklenti ve düşünceleriniz ile bir yıl öğrenim gördükten sonraki düşünceleriniz arasında fark var mı? Varsa nelerdir? 
Gelmeden önce her şeyin güzel olacağını varsaymış ve öyle başlamıştım.  Bir yılın sonunda her şeyin gerçekten güzel olduğunu ve üniversitenin gelişmeme çok büyük katkı sağladığını gördüm.  2017-2018 eğitim öğretim yılı bana pek çok şey kattı bu yüzden İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü seçtiğim için mutluyum.
 
3.Geçtiğimiz bir yılda neler yaptınız ve öğrendiniz? Üniversite hayatının ilk yılı nasıl geçti? Sizi en çok ne etkiledi ve memnun etti? 
Bu bir yıl içerisinde okulum ve bölümümle ilgili birçok etkinliğe katıldım. Bölüm başkanımız Prof. Dr. Nail Öztaş sayesinde belediye ziyaretlerinde bulunup oradaki işlerin nasıl yürüdüğüne şahit oldum. Bu ziyaretler gelecekteki kariyer rotamı çizmemde yardımcı oldu. Beni en çok etkileyen noktalardan biri akademik ve idari kadroya her zaman ulaşabiliyor olmam ve bana her konuda yardımcı olmalarıdır.  Daima öğrenme ve öğretme odaklı hocalar ile beraber olduğum için çok şanslıyım.  Üniversitemizin yaptığı kariyer panayırı, mezuniyet programı, sempozyumlar vb. etkinliklere katılıp kendimi geliştirdim, yeni insanlarla tanıştım ve yeni bakış açıları geliştirdim.
 
4.Kariyer hedefiniz nedir? İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü size bu hedef doğrultusunda ne kattı? 
Kariyer hedefim, bilgili ve adaletli bir yönetici olmak. Bunun için de kendimi geliştirmek için uğraşıyorum.  En büyük destekçim ise daima kapısını çalabileceğim hocalarım.  Kendime güvenimi kaybettiğim zamanlarda hocalarımın bana destek olup beni tekrar ayağa kaldırmaları bana katabilecekleri en büyük şeylerden biri. Girdiğim her ders bana yeni bakış açısı kazandırabiliyor. Bölüm hocalarımızın odağında bize yalnızca dersi anlatıp geçmek değil yeni ve sorgulayıcı fikirler katıyor olması bölümümden kazandıklarımın başında geliyor.
 
5.Üniversite tercihi yapacaklara İGÜ SBKY hakkında ne önerilerde bulunursunuz?  
İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni tercih yapacaklara söyleyeceğim şey ise; üniversitemizi daima çözüm odaklı bakan ve anlatmak yerine öğretmeyi tercih eden bir üniversite olarak görmeleridir. Her hocanın arkadaş gibi yaklaştığı ve size daima bilgi katan, öğreten, öğretirken de eğlendiren bir yer diyebiliriz. İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü bir bölümden fazlası ve sizi hayata hazırlayan bir kurum.

 

ÖĞRENCİ ADI SOYADI: HÜNKAR AĞCA
ceren
1.İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü neden tercih ettiniz? Bu bölümün ilk öğrencileri olmanız size kendinizi nasıl hissettiriyor?
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü tercih etmemin sebebi bu bölüm üzerinden kariyer hedeflememden dolayı oldu. Bana sundukları tam burs olanağı da bu tercihimin yanında destekleyici, önemli bir etken oldu. Bölümün ilk öğrencileri olmak noktasında da negatif oluşabilecek düşüncelerden ziyade bizim için büyük artıları oldu. Örneğin; öğrencilerin beklentilerine, istek ve şikâyetlerine çok önem verdiler. Ders seçimlerinden içeriklerine kadar bizim de söz sahibi olabildiğimiz bir avantaj yakalamak bizi bölümümüze daha çok bağladı. Bu da derslerde ki katılım ve başarı konusunda bizleri oldukça iyi bir seviyeye ulaştırdı.


2-İGÜ SBKY’ye gelmeden önce beklenti ve düşünceleriniz ile bir yıl öğrenim gördükten sonraki düşünceleriniz arasında fark var mı? Varsa nelerdir?
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne gelmeden önce nasıl bir eğitim sistemi ile karşılaşacağımı, bu ilk atılan adımın bize uygulanacağı birçok deneme kısmı ve karşılaşacağım akademik kadro, verilecek eğitim ve iş hayatında kendimi hangi konuma ulaştırabileceğim konusunda oldukça yoğun kaygılarla başladım okula. Fakat girdiğim ilk dersten son derse kadar her zaman hayatın her alanında bölüm olarak ve kariyer hayatı olarak da arkamızda duran bizleri destekleyen bir akademik kadro ile karşılaştığımda tüm bu kaygılarımı bir kenara bırakıp bölümdeki başarıma odaklandım. Her şeyden önce eğitim konusundaki karamsarlığım silindi ilk seneden alabileceğim en nitelikli bilgileri alarak diğer senelere kendimi temeli atılmış bir proje gibi hazır hissettim.


3.Geçtiğimiz bir yılda neler yaptınız ve öğrendiniz? Üniversite hayatının ilk yılı nasıl geçti? Sizi en çok ne etkiledi ve memnun etti?
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünün temel noktalarında siyasi düşünceler tarihinden, kamuda olmazsa olmaz iktisada kadar birçok konuyu geride bıraktım. Bölümün şeması kafamda oturdu ve önümüzde ki üç sene boyunca neleri daha iyi öğrenmem, nerelerde seçmeli ders almam, nasıl bir sistemde çalışmam ve hocalarımdan daha fazla bilgiye nasıl ulaşırım gibi noktalarda soru işaretlerimi giderdim. En önemlisi de aldığım her dersten sonra kendi yeteneklerim becerilerim ve gerekli olan özelliklerimin bu bölüme daha uygun olduğunu gördükçe daha çok seviyor daha sık sarılıyor, daha iyi hazırlanıyorum. Son olarak da bu bölümü İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde okumanın en büyük avantajlarından biri de bence üniversitenin, öğrencilerinin en iyi eğitimi almasını istemesi doğrultusunda akademik kadrosunun en iyilerle dolu olması. Birbirinden deneyimli hocalarımın beni okula bağlaması en büyük etkendi. İyi bir eğitim, iyi finaller, iyi iş, iyi bir kariyer hayatı gibi birbirini takip eden süreçleri getiriyor. Benim üniversiteye yeni girecek arkadaşlarıma en büyük tavsiyem alacakları eğitim noktasında karar vermeleri olur. Bu yüzden İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü nitelikle öğrenci noktasında kendini geliştiren ve geliştirmekte olan bir okulda okunabilecek bir bölüm olduğunu yeteneklerine ilgi alanlarına güvenen bu bölümde kariyer hedefleyen her öğrencinin aramıza katılmasını isterim. Sen de aramıza katıl. Birlikte kulüp çalışmalarından ilgini çeken tüm konuşmacıları da dinleme fırsatı yakala. İGÜ’nün eğitimde iyi olduğu kadar sosyal bir okul olduğunu da unutma. Şimdi seni de bekliyoruz...ÖĞRENCİ ADI SOYADI: ARİF CAN GARİP
Öğrenci 4

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne ilgim lise yıllarında başladı. Hedefim olan Cumhurbaşkanlığı makamına ulaşmak için güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Tabi sizin hedefinizin böyle olması gerekmiyor tercih etmeniz için. Eğer kamu sektöründe görev almak, özel sektörde yönetici pozisyonlarında çalışmak ya da siyasetle derinden olan bağınızı akademik yönden güçlendirerek devam etmek istiyorsanız Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğrencisi olabilirsiniz. Okulumuzu tercih ederseniz çeşitli milletlerden insanlarla birlikte okuma fırsatını, deneyimli hocalarımızdan dersler dinleme şansını yakalayacaksınız. Bölüm ile alakalı olan zorlukları soracak olursanız eğer siz bir şeyi severek yapıyorsanız bunun size zor gelme ihtimali söz konusu bile değil. Gelişmek, hayat boyu ileriye gitmek, dünden daha iyi olmak benim en büyük mottom ve bunu bizim okulda sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Okulumuzun sloganında dediği gibi ‘Gelişime açık olun’ :).  ÖĞRENCİ ADI SOYADI: MERVE IRMAK
İstanbul Gelişim Üniversitesine başvurmak, tercih etmek isteyen arkadaşlarım doğru yolda olduğunuzu söylemek isterim. Öncelikle başka bir üniversitesinden 2018 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesine yatay geçiş yapmış bir öğrenci olarak yaşadığınız tüm kaygıları, endişeleri anladığımı bilmenizi isterim. Benim için en önemli şey eğitim kalitesiydi ama ilk senemde fark ettim ki hocalarla, yönetim kadrosuyla(Rektörlük, Dekanlık) kolay iletişime girebilmek bir o kadar da önemliymiş. Eğitim kalitesinden tutun eğitmen-öğrenci arasındaki samimi ilişkiye kadar kesinlikle Gelişim'i tercih ettiğim için çok memnunum. Ve şunu eklemek isterim biz okulu, okul bizi değiştirir.