İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Ekonomi Ve Finans (İngilizce)
 2022 iPhone endeksi: Son model bir İphone satın almak için hangi ülkede kaç gün çalışmalısın?


Dünyanın dev teknoloji şirketi Apple’ın iPhone serisinin yeni modeli olan iPhone 14’ün tanıtılmasının ardından, telefonun fiyatı merak konusu olmuştu. iPhone 14 Pro'nun Türkiye'deki satış fiyatı 39 bin 999 lira olarak açıklanırken, iPhone 14 Pro Max'ın ise 43 bin 999 liradan satılacağı açıklandı.


Türkiye’de son beş yılda tanıtılan iPhone'ların Pro modelini satın alabilmeniz için çalışmanız gereken gün sayısı 2021 yılında 92,5 gün iken, 2022 yılında bu rakam 146,5 gün oldu. Dolayısıyla bir önceki seneye göre, çalışılan gün sayısı 54 gün arttı. Diğer ülkelerde ise durum şöyle, Filipinler’de 90,9 gün, Meksika’da 47,1 gün, Yunanistan’da ise 30,3 gün çalışmanız gerekiyor. Bir diğer açıdan, Avusturalya’da 6,1 gün, ABD’de 5,7 gün, İsviçre’de ise 4,6 gün çalışarak son model bir iPhone modeli cep telefonuna sahip olabilirsiniz.

Peki bu durum iktisadi olarak bize ne anlatıyor?

Farklı para birimlerinin satın alma gücünü eşitleyen bir değişim oranı olan Satın alma Gücü Paritesi (SGP), aynı mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerde satın alınabilmesi için gereken ulusal para tutarlarının birbirine oranını gösterir. SGP en basit şekilde, iki ülkede aynı tanıma sahip bir ürünün fiyat oranı şeklinde hesaplanır. Yukarıdaki iPhone endeksi örneğine dönecek olursak, iPhone endeksi satın alma gücü paritesine göre hazırlanmış bir endekstir. Bu endeksler sayesinde ülkeler arası karşılaştırma yapabilmek mümkündür.Buna göre ise Türkiye’de bir iPhone model telefon sahibi olmak oldukça güç görünüyor.
 
 Kaynak: https://www.picodi.com/my/bargain-hunting/iphone-index-2022