İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

İşletme (İngilizce)
 Amerika’da Ev Fiyatları Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde


Amerika’da ev fiyatları Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak ev satışları üst üste beşinci ay boyunca düşerken, satın alınabilirlik eksikliği alıcıları piyasadan çekmeye devam ediyor. Ulusal Emlakçılar Birliği'nin bir raporuna göre, ortalama bir ev fiyatı geçen ay bir yıl öncesine göre %13.4 artarak 416.000 dolara ulaştı. Bu, yıldan yıla aylık fiyat artışlarının on yıldan fazla olduğuna işaret ediyor.


Müstakil evler, kasaba evleri, kat mülkiyeti ve kooperatifleri içeren mevcut evlerin satışları, Haziran ayında Mayıs ayına göre %5.4 ve bir yıl öncesine göre %14,2 düştü. Bu haziran ayı, pandemi nedeniyle düşük olan Haziran 2020'den bu yana en zayıf satış rakamını gördü. Ulusal Emlakçılar Birliği baş ekonomisti Lawrence Yun, "Düşen konut satın alınabilirliği, potansiyel ev alıcılarını etkilemeye devam ediyor" dedi. "Hem ipotek oranları hem de ev fiyatları kısa sürede çok keskin bir şekilde arttı." Haziran sonunda satışa sunulan konut sayısı Mayıs ayına göre %9,6 ve bir yıl öncesine göre %2,4 arttı. Yun, müteahhitler tek aileli inşaatları azaltıp çok aileli binaların inşaatını hızlandırırken, bunun yerine daha fazla insanın satın alıp kiralamaktan daha fazla fiyat alması üzerine açık artırmaya giriyor olabilirler diye ekledi.

 

New York’ta bulunan JP Morgan’ın ekonomi uzmanı Daniel Silver, Silver, yüksek faiz oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların sınırlı olması ve ev fiyatlarının yüksek olmasının da faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.