İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi - iisbf@gelisim.edu.tr

İşletme (İngilizce)
 Domino's, Pizzanın Doğduğu Yer Olan İtalya Pazarından Çekiliyor


Kaynaklar, Domino's Pizza'nın İtalya'daki nihai lokasyonları, oradaki lokasyonlarını işleten şirketin iflası sonucu kapatıldığı söylüyor.


2015 yılında pizzanın başkenti olan İtalya pazarına girişinden bu yana Domino's, müşteri çekmekte zorlanıyordu. Bazı sosyal medya kullanıcıları, fast food devinin ülkeden ayrıldığı haberine sevindi.İşletme ayrıca, daha geleneksel lokantaların teslimat uygulamalarını kullanmaya başlamasıyla rekabetin arttığını ekledi. Tabii bu kararda pandeminin de etkisi olduğu iddia ediliyor. 

Dünyanın en büyük pizza şirketi, çoğunluğu franchise sahibi tarafından işletilen 90'dan fazla farklı ülkede 18.300'den fazla lokasyona sahiptir. Domino's, yedi yıl önce kapsamlı bir eve teslim hizmeti ve ananas gibi ABD tarzı soslar içeren farklı bir menü sunarak ülkenin geleneksel pizza üreticilerinden ayrılmak için yola çıktı. Bununla birlikte, mahalle restoranları yemek dağıtımı için Deliveroo ve Just Eat gibi hizmetlere katıldıkça salgın sırasında artan rekabetle karşılaştı. Bazı sosyal medya kullanıcıları Domino's'un pizzanın doğduğu yeri terk ettiği haberini alkışladı.