İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Psikoloji (İngilizce)
 Zorluklar Karşısında Güçlü Kalmanın Yolu: Bilişsel Esneklik


Hayatta karşımıza çıkan durumlar her zaman istediğimiz ya da beklediğimiz gibi olmayabilir. Bu gibi durumlara uyum sağlayabilme becerisi olarak bilişsel esneklik, güçlü kalarak yeni çözümler üretmemize yardımcı olur. Hayatta karşımıza çıkan durumlar her zaman istediğimiz ya da beklediğimiz gibi olmayabilir.


Bazen hiç beklemediğimiz bir anda ani bir işimiz çıkabilir. Bazen de aylarca beklediğiniz bir etkinlik bir anda iptal edilmek durumunda kalabilir. Böyle durumlarda az ya da çok hayal kırıklığına uğrayabilir, üzülebilir ya da öfkelenebiliriz. Bu gibi durumlara uyum sağlayabilme becerisi olarak bilişsel esneklik yeni çözümler üretmemize yardımcı olur. Hayat doğası gereği sürekli değişim halindedir ve bizim de esneklik göstererek hayatın karşımıza getirdiği durumlar karşısında yeni çözümler üretebiliyor olmamız gerekir. Aksi takdirde bir hayal ya da beklentiye takılı kalıp uzun bir süre bu durumun olumsuz etkilerinden kurtulamayabiliriz. Örneğin yeni bir şehre geldiniz. Ancak bulunduğunuz yer size tarif edildiği gibi bir yer değil. Bu durumda size yanlış tarif yapan kişiye karşı öfkelenip, bunun adil olmadığını düşünerek ümitsiz bir şekilde pes edebilirsiniz. Ancak bu durumda bilişsel esneklik gösteren bir kişi yoldan birkaç kişiyi çevirerek yol tarifini onlara sorabilir. Gitmek istediği yere giden bir otobüs olmadığını öğrenirse de nereden taksi bulabileceğini sorabilir.

Eğer sorduğu kişi bilmiyorsa başka bir kişiye sorabilir. Bu durumda bu kişi beklemediği bir sorun ya da sorunlarla karşılaştığında geçmişte takılı kalmak yerine yeni çözümler üretmiş olur. Bilişsel esneklik göstermek tam da bu demektir. Günlük rutinlerinizde küçük değişiklikler yapmak, mesaj yazarken önerilen kelimeleri kullanmak yerine kendi kelimelerinizi kullanmak, yeni ve farklı deneyimlere açık olmak ve bu deneyimleri yaşamaya gönüllü olmak bilişsel esnekliği geliştirmenin yollarında bazılarıdırHayatta karşımıza çıkan durumlar her zaman istediğimiz ya da beklediğimiz gibi olmayabilir. Bu gibi durumlara uyum sağlayabilme becerisi olarak bilişsel esneklik, güçlü kalarak yeni çözümler üretmemize yardımcı olur.