İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi - iisbf@gelisim.edu.tr

Radyo, Televizyon ve Sinema
 "TRT Belgesel Etkinlikleri-3 Belgesel Yayıncılığı" Etkinliği Gerçekleştirildi


İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nün hazırladığı ve üçüncüsü düzenlenen “TRT Belgesel Etkinlikleri-3 Belgesel Yayıncılığı” isimli etkinlik gerçekleştirildi.


Arş. Gör. Erdem Türkavcı moderatörlüğünde Google Meet üzerinden gerçekleşen etkinliğe TRT Belgesel Yayın Sorumlusu Yasin Erda katıldı. Etkinlikte öğrencilik döneminde çektiği belgesellerden, staj döneminden ve mezuniyet sonrası gerçekleştirdiği projelerden bahsederek  açılış yapan Erda, TRT Belgesel’de takip edilen iş akışı üzerinden belgesel yayıncılığı hakkında öğrencilerimize bilgiler verdi. Erda, TRT Belgesel kanalında yayınlanan belgesellerin dört aşamadan geçtiğini ve bunların program müdürlüğü, yayın planlama ve yönetim müdürlüğü, kreatif ve görsel işler müdürlüğü ile idari işler müdürlüğü olduğunu ifade etti.

Konuğumuz, yayın sorumlusunun görevlerini ise teknik denetim, server sisteminin kontrolünü sağlama, yayın akışını takip etme, segment kavramı ve arşivleme başlıkları üzerinden açıkladı. Belgesel yayıncılığında kanalın ve yayın sorumlusunun önem verdiği hususlara ve izlenme ölçütlerine de değinen Erda, yayın sorumlusunun belgeselin fikir olarak ortaya çıktığı andan itibaren rol aldığına vurgu yaptı. Etkinlik, öğrencilerimizden gelen soruların yanıtlanmasıyla tamamlandı.

trt2022