İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi


 Stok Kontrolünde Drone Kullanımı Hata Yapmayı Engelliyor


İnsansız Hava Aracı olarak da bilinen dronelar, Covid-19 pandemisi ile birlikte kargo teslimatından arama kurtarma faaliyetlerine kadar birçok alanda kullanılıyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kadir Mersin, özellikle 21. yüzyılda paket teslimatında kullanılmaya başlanan droneların aynı zamanda depolarda mal sayımlarında da aktif rol oynadığını belirtti.
SAYIMLARDAKİ HATAYI SIFIRA İNDİRİYOR
 
Küçük paket taşımacılığında, kırsal alan, dağlık bölge veya acil ve sık gönderimlerin mecburi olduğu lojistik süreçlerinde oldukça büyük avantajlar sağlayan dronelar, mevcut süreci hızlandırma ve iyileştirme konusunda oldukça başarılılar. Droneların sayım esnasında hata payını sıfıra indirdiğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kadir Mersin şunları ifade etti:
 
“Bir depoda stok kontrolü birkaç yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de gözle kontroldür. Gözle kontrol yönteminde, stok düzeyi periyodik olarak deneyim sahibi bir görevli tarafından gözlemlenir. Ucuz ve basit bir yöntem olmasından dolayı küçük işletmeler tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Ancak sipariş miktarı ve düzeyi tamamıyla insan deneyimine bağlı olduğu için hata olasılığı fazladır. Bu işlemin dronelar yardımı ile yapılması durumunda ise hata oranı sıfıra inmektedir.” dedi.

10 BİN PALETLİK DEPO 8 SAATTE SAYILABİLİYOR
 
Çeşitli robot firmaları sayım hizmeti vererek 10 bin paletlik bir lojistik deposunun sayımının dronelar yardımı ile 8 saatte yapabilmesini sağlıyor. Droneların paletlerin yanına gelerek, paletteki barkodu okuyup bu barkoddaki bilgileri lojistik firmasının sistemine aktardığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Mersin, dronelar ile yapılan bu işlemler sayesinde hem zamandan tasarruf edildiğini hem de hata olmadan işlerin sorunsuz halledildiğini vurguladı.


Haberler

Tüm Haberler